ادوارد گریگ، آهنگساز نروژی

 

#ادوارد_گریگ مشهورترین و بزرگ ترین آهنگساز نروژی در تاریخ موسیقی کلاسیک است. او افتخاری برای نروژ و تاریخ و فرهنگ این کشور است و ملی گرایی و ناسیونالیسم در موسیقی او به وضوح شنیده می شود.

گریگ در ١۵ ژوئن ١٨۴٣ در برگن متولد شد. مادرش اولین معلم پیانو او بود و از شش سالگی نواختن پیانو را به او آموخت و او از همان کودکی به مهارتی چشمگیر در نوازندگی دست یافت. در ١۵ سالگی وارد کنسرواتوار لایپزیگ شد و نواختن پیانو را به طور حرفه ای ادامه داد.

پس از آن به عنوان کنسرت پیانیست در سوئد و سپس در کپنهاگ فعالیت کرد. او در کپنهاگ، آهنگساز جوان، “ریکارد نوردراک” را ملاقات کرد و تحت تاثیر اشتیاق او به سرزمین و وطنش و بیان آن در موسیقی قرار گرفت و تصمیم گرفت تا در موسیقی اش به هویت ملی اش بپردازد.

او علاقه ای به دوری از کشورش نداشت اما سفر هایش به او این امکان را داد تا اجرای نوازندگان و آهنگسازان بزرگی همجون #کلارا_شومان و #ریشارد_واگنر را از نزدیک دیده و با آنها ملاقات کند.

پس از بازگشت به نروژ، او تلاش کرد تا بیشتر با تاریخ و موسیقی نروژ، ملودی ها و نغمه های کشورش آشنا شده و از افسانه ها، تاریخ و مناظر وطنش بهره بگیرد.

در ٢۴ سالگی با نینا هاگروپ خواننده سوپرانو ازدواج کرد و در همان سال اول ازدواجش، یکی از ارزشمند ترین آثارش یعنی “کنسرتو پیانو در لا مینور ” را ساخت که برایش موفقیت بسیاری به همراه آورد. در آن دوره با #فرانتس_لیست نیز ملاقات کرد که مشوق بزرگ او بود.

در سال های ١٨٧۶-١٨٧۴ او به ساخت موسیقی برای نمایشنامه “پرگینت” اثر “هنریک ایبسن” پرداخت و می توان گفت این اثر از آثار شاخص گریگ است و بار ها در کنسرت ها اجرا شده و در فیلم و سینما نیز بسیار از آن استفاده شده است.

گریگ سالهای زیادی در برگن زندگی کرد و به مدیریت و رهبری ارکستر فیلارمونیک برگن مشغول بود. همچنین از دانشگاه های آکسفورد و کمبریج مقام دکترای افتخاری را دریافت کرد.

در آخرین سال های زندگی اش بیشتر به ضبط آثار پیانویی مشغول بود و وضعیت سلامتی او، توانایی آهنگسازی اش را ازاو گرفته بود. سرانجام در راه خلق آخرین اثرش و سفری به بریتانیا، بر اثر سکته قلبی درگذشت.

source: classicfm. wikipedia

نمونه آثار ادوارد گریگ در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *