نینا سیمون، اسطوره موسیقی جز و بلوز

 

یونیس کتلین وِیمون، با نام هنری  نینا سیمون پیانیست، خواننده، آهنگساز و فعال حقوق مدنی، در ۲۱ فوریه ۱۹۳۳ در کارولینای شمالی آمریکا به دنیا آمد.

او از سه‌سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و از همان کودکی در کلیسای محلی اجراهایی داشت. دوازده‌ساله بود که اولین کنسرتش را با اجرای آثاری از #باخ برگزار کرد.

پس از پایان دبیرستان برای ورود به موسسه موسیقی کرتیس در فیلادلفیا اقدام کرد که درخواستش پذیرفته نشد، مسئله‌ای که سیمون معتقد بود ارتباط مستقیم با نژادش و رنگ پوستش داشت.پس از این ماجرا به نیویورک نقل مکان کرد و در مدرسه موسیقی #جولیارد شروع به تحصیل کرد.

موسيقي نینا سیمون چيزي فراتر از تاثيرگذار بود، فراتر از موسيقي. فلسفه و ايماني بود به اين که عليرغم تمام اين مشکلات ما تا آخر راه هستيم. و نه تنها تا آخر راه هستيم بلکه نجات پيدا مي‌کنيم و پيروز خواهيم بود.

او می گوید:  مسأله من نه پيانوي کلاسيک بود، نه موسيقي کلاسيک و نه حتي موسيقي پاپ. مسأله من موسيقي جنبش حقوق مدني بود

وی در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه گرمی شد درحالی‌که پیشتر ۱۵ بار نامزد این جایزه شده بود. به او هم‌چنین دو مدرک افتخاری در زمینه موسیقی و علوم انسانی اعطا شد.

نینا سیمون با تلفیق و ترکیب موسیقی کلاسیک، جز و پاپ سبکی بسیار شخصی و غیرمتعارف پدید آورد و در طول بیش از ۴ دهه فعالیت هنری با آثار و اجراهای مملو از شور و شوق و احساس تأثیر فراوانی بر دیگر موسیقیدانان گذاشت.

source: wikipedia. allmusic
@partmusicschool
👇👇👇

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *